Orta Bosna Kantonu ve KOSGEB arasında Protokol İmzalandı

Ana SayfaHaberlerOrta Bosna Kantonu ve KOSGEB arasında Protokol İmzalandı

22 Ağustos
Orta Bosna Kantonu ve KOSGEB arasında Protokol İmzalandı

ASEAD tarafından organize edilen III. Uluslararası Kahramanmaraş Yönetim, Ekonomi ve Siyaset (KAYES) Kongresi 15-16 Ekim 2020 tarihlerinde "2023 Hedefleri Doğrultusunda Finans ve Bankacılık" ana teması ile online formatta Uluslararası Saraybosna Üniversitesi işbirliğinde gerçekleşmişti.

 

Bosna Hersek ve özellikle Orta Bosna Kantonundaki küçük ve orta ölçekli işletmelerin sorunlarının ele alındığı ve ASEAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Örnek moderatörlüğünde gerekleşen 1. Özel Oturumda, Orta Bosna Kantonu Ekonomi Bakanı Nisvet Hrjnić, KOSGEB Başkan Yardımcısı Salih Tuna Şahin, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Uluslararası İlişkiler Bölümü Müdürü Enes Ališković, Bosna Bank International CEO'su Amer Bukvić, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hasan Demirhan ve Ziraat Bank Bosna Hersek Genel Müdür Yardımcısı Uğur Özyiğit katılmış, Orta Bosna Kantonunda KOSGEB benzeri bir kurumun kurulması ve bunun tüm Bosna Hersek'te yaygınlaştırılması, KOSGEB'in Bosna Hersek'teki küçük ve orta ölçekli işletmelere teknik desteğinin artırılması konularında mutabık kalınmış, bu mutabakat Kongre Sonuç Bildirisine de yansımıştı.

 

6 Temmuz 2021 tarihinde KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Başkan Yardımcısı Salih Tuna Şahin, AB ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Selim Serkan ERCAN ve Merkez Bosna Kantonu Ekonomi Bakanı Nisvet Hrnjić’in katıldığı online toplantıda, Orta Bosna Kantonunda KOSGEB benzeri bir kurumun kurulması konusunda Orta Bosna Kantonuna teknik destek verilmesi için bir protokol imzalandı. Islak imzalı kopyaların kurumlara ulaşmasına müteakip online formatta yapılan imza töreninde KOSGEB Başkanı KURT, Orta Bosna Kantonu ile her alanda bilgi ve tecrübe paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.

 

ASEAD Yönetim Kurulu Başkanı ve III. Uluslararası KAYES Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim ÖRNEK yaptığı açıklamada, bir sivil toplum kuruluşu olarak iki kurum arasında böyle bir protokolün imzalanmasına vesile oldukları için çok memnun olduklarını, Bosna Hersek KOBİ’lerinin KOSGEB’in 30 yılı aşkın tecrübesinden ziyadesiyle istifade edeceklerine inandığını, Aliya İzzetbogoviç’in Türk milletine emanet ettiği Bosna için ASEAD olarak ne gerekiyorsa yapacaklarını belirterek, protokolün her iki ülkeye de hayırlı olmasını diledi.

E-posta listesine kaydol

ASEAD'ın faaliyetleri hakkında güncel bilgilere erişmek için e-posta listemize kaydolun.