Maraş Gülü KAYES III Kongresi Katılım Belgelerinde

Ana SayfaHaberlerMaraş Gülü KAYES III Kongresi Katılım Belgelerinde

23 Şubat
Maraş Gülü KAYES III Kongresi Katılım Belgelerinde

Avrasya Sosyo-Ekonomik Araştırmalar Derneğinin Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü ile yaptığı iş birliği sonucunda, “Maraş Gülü” III. Kahramanmaraş Yönetim, Ekonomi ve Siyaset (KAYES) Kongresi katılım belgelerinin tasarımında yer aldı.

“Maraş Gülü” kışın açan, Maraş’ın kurtuluşunu (12 Şubat 1920) temsil eden bir desen olarak Maraşlı kadınlar tarafından kanaviçelere işlenen ancak günümüzde doğada pek rastlamadığımız bir gül türüdür. Maraş Gülünü en iyi, 1891 yılında Maraş’ta doğan ve yaşamını 18 Şubat 1980 tarihinde yitiren, edebiyatçı kimliğinin yanısıra tarihçi ve politikacı olarak da tanınan Prof. Dr. Hasan Reşit TANKUT anlatmaktadır: “Hürriyetine aşık insanların diyarı Kahramanmaraş’ta kurtuluşun saadeti ile zemheride kar üzerine kan damlamış gibi kıpkırmızı açan “12 Şubat Gülü” rengini şehitlerimizin kanından aldığını tüm dünyaya haykırırcasına etrafa mis gibi kokular saçar.”

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi iş birliğinde gerçekleşen 3. KAYES Kongresi, iki gül şehrini, Kahramanmaraş’ı ve Saraybosna’yı, bir araya getirdi. 1992-1996 yılları arasındaki Saraybosna kuşatması sırasında şehre atılan bombaların ve şehitlerin kanlarının bıraktığı izler güle benzetilmiş ve bu izlere “Saraybosna Gülü” adı verilmiştir.

Maraş ve Saraybosna şehirlerinin ortak kaderlerinin ve umutlarının anısına, Kongre katılımcılarına, ön sayfasında Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü tarafından gelecek nesiller için kayda alınan Maraş Gülü motifi, arka sayfasında da Maraş Gülünün hikayesinin Türkçe ve İngilizce olarak yer aldığı birer katılım belgesi takdim edilmiştir.

Kongre 1. Özel Oturumu katılımcılarından Bosna Hersek Orta Bosna Kantonu Ekonomi Bakanı Sayın Nisvet Hrnjić yaptığı açıklamada “Katılım belgelerinin tasarımı çok güzel ve anlamlı. Aynı kaderi paylaşan bu iki şehrin düşman karşısında cevaplarının aynı olması çok manidar, aynı kültür ve inancı yansıtıyor. Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde, farklı mevkilerde birçok Boşnak yer almıştır. Örneğin, sadece Kantonumuz şehri Travnik’ten İmparatorluk’un başkenti İstanbul’a 5 vezir göndermişiz. Anadolu’nun birçok şehrinde Boşnak kökenli Türk vatandaşları yaşamaktadır. Bosna ve Türkiye birbirlerinin ayrılmaz birer parçalarıdır. Kongrenin her iki ülke için hayırlara vesile olacağına inanıyorum. ASEAD’a ve Kongre için destek veren kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

ASEAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim ÖRNEK yaptığı açıklamada, Bosna Hersek ve Türkiye’nin 500 yılı aşan bir süredir tarih, kültür ve inanç birliği ile birbirine bağlı iki ülke olduğunu; Bosna Hersek’ten KAYES III Kongresine katılanlara teşekkür ettiğini; her iki ülke için, özellikle Bosna Hersek için, Kongrede belirlenen konuların takipçisi olacaklarını; iki gül şehrini, Saraybosna’yı ve Kahramanmaraş’ı, katılım belgelerinde biraraya getirmek istediklerini; Kahramanmaraş’ın değerlerinin katılım belgesi gibi belgeler üzerinde yer almaları suretiyle bu değerlerin daha iyi ortaya konulabileceğini, kültürel ve tarihi değerlerimizin korunması ve nesilden nesile aktarılması açısından fazlaca öneme sahip olduğunu ifade etti. Prof. Dr. İbrahim ÖRNEK; Valilik, ilçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyesi gibi Kahramanmaraş’ı temsil eden kurumların Maraş Gülünü katılım ve teşekkür belgelerinde kullanmalarının, bu belgelere daha fazla anlam katacağını; bu çalışmadaki desteklerinden dolayı Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Mutlu Aslantürk ve Enstitü çalışanlarına teşekkür ettiğini sözlerine ilave etti.

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Mutlu Aslantürk ise köklü bir geçmişi olan Olgunlaşma Enstitülerinin, kültürel değerlerin ortaya çıkarılması ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir rol üstlendiğini, Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünün Maraş Gülü çalışmasının ASEAD’ın Kongre katılım belgelerinde yer almasının kendilerini çok mutlu ettiğini, kültürel değerlerin toplumda daha fazla yer alması amacıyla diğer Sivil Toplum Kuruluşlarından gelecek önerilere açık olduklarını ifade etti.

E-posta listesine kaydol

ASEAD'ın faaliyetleri hakkında güncel bilgilere erişmek için e-posta listemize kaydolun.