Kadın Kooperatifleri Tecrübe Paylaşımı Toplantısı Yapıldı

Ana SayfaHaberlerKadın Kooperatifleri Tecrübe Paylaşımı Toplantısı Yapıldı

26 Ocak
Kadın Kooperatifleri Tecrübe Paylaşımı Toplantısı Yapıldı

ASEAD Yönetim Kurulu Başkanımız Prof. Dr. İbrahim ÖRNEK moderatörlüğünde "Kadın Kooperatifleri Tecrübe Paylaşımı Toplantısı" 22 Ocak 2024 tarihinde çevrim içi formatta yapıldı. Katılımcılar arasında Moringantep Kadın Kooperatifi Koordinatörü ve kırsalda kadın çalışmaları uzmanı Aysel ESKİCİ, KKTC Kooperatif Şirketler Mukayyitliği Teşkilatlandırma ve Tescil Şube Amiri Hediye SOYER, KKTC Girişimci Kadınlar Kalkınma Kooperatifi (GİKA-KOOP) Başkanı Dr. İçim ÇAĞINER KAVUKLU, KKTC Kırsal Kalkınma Kadın Kooperatifi (4K KOOP) Ltd. Başkanı Deniz SOLYALI, KKTC Ada Kadını Kalkınma Kooperatifi Başkanı Bilge KANLI, KKTC Girne Emekçi Kadınlar Kooperatifi Sekreteri Bahar ÇAĞAN OKUMUŞ yer aldı.

Moringa bitkisinin üretiminin Türkiye'de artırılmasına yönelik faaliyet göstermek üzere Gaziantep'te Moringantep Kadın Kooperatifini kurduklarını belirten Aysel ESKİCİ Hanım, bitkinin üretiminin artırılması, bitkiden katma değerli ürünlerin elde edilmesi, ürünlerin markalaşması ve ihracata yönelik yaptıkları çalışmaları KKTC'den toplantıya katılan kadın kooperatifleriyle paylaştı.

Moringatep Kadın Kooperatifinin başarı hikâyesinin KKTC'deki kadın kooperatifleri için bir yol haritası olacağını belirten Hediye SOYER Hanım, Mukayyitlik olarak ve adada kurulu 4 kadın kooperatifinin Türkiye'deki kadın kooperatifleriyle ve kurumlarla iş birliklerini artırmak için gerekli girişimleri başlattıklarını ifade etti.

KKTC'deki kadın kooperatiflerinin finansal kaynaklara ulaşımda sıkıntı yaşadıklarını, özellikle Avrupa Birliği kaynaklarından yararlanmalarının çok kısıtlı olduğunu belirten Dr. İçim ÇAĞINER KAVUKLU, Türkiye'deki Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile farklı konularda iş birliklerini geliştirmek için projeler hazırladıklarını belirtti.

Bu tip tecrübe paylaşım toplantılarının kooperatifler arasında iş birliğini artıracağını ve birlikte yeni projelere imkân sağlayacağını belirten Prof. Dr. İbrahim ÖRNEK, tüm katılımcılara paylaşımları için teşekkür ederek, her ay farklı bir tecrübe paylaşım toplantısıyla kooperatifler arasında iş birliğini artırmak istediklerini belirtti.

E-posta listesine kaydol

ASEAD'ın faaliyetleri hakkında güncel bilgilere erişmek için e-posta listemize kaydolun.